EuroLinux Desktop

Nowe wydanie EuroLinux Desktop – co znajdziemy w wersji 9.1?

EuroLinux Desktop to nowoczesny system operacyjny łączący w sobie niezawodność i bezpieczeństwo dystrybucji Enterprise Linux z wyglądem i funkcjonalnością systemów Windows i macOS. Zbudowaliśmy go w oparciu o kod źródłowy RHEL 9.1, jednak wprowadziliśmy w interfejsie użytkownika szereg zmian. Właśnie ukazała się jego nowa wersja – 9.1. Co przynosi?

EuroLinux Desktop to nowoczesny system operacyjny łączący w sobie niezawodność i bezpieczeństwo dystrybucji Enterprise Linux z wyglądem i funkcjonalnością systemów Windows® i macOS®. Zbudowaliśmy go w oparciu o kod źródłowy RHEL® 9.1, jednak wprowadziliśmy w interfejsie użytkownika szereg zmian. Wszystko z myślą o zastosowaniu systemu w pracy biurowej, instytucjach publicznych, firmach, placówkach edukacyjnych, a także przez prywatnych użytkowników. EuroLinux Desktop objęty jest 10-letnim wsparciem technicznym. Właśnie ukazała się jego nowa wersja – 9.1. Co przynosi?

EuroLinux Desktop to system dedykowany osobom i organizacjom, które są przyzwyczajone do obsługi Windows® czy macOS®, ale poszukują stabilnego i bezpiecznego systemu operacyjnego z wieloletnim wsparciem technicznym, wyglądem i funkcjonalnością przypominającego wspomniane systemy.

EuroLinux Desktop

Pierwsza wersja dystrybucji EuroLinux Desktop została wydana we wrześniu 2022 roku i od razu zyskała sporą popularność, odnotowując w niespełna 3 miesiące ponad 100 tys. pobrań obrazu instalacyjnego. Teraz pojawiła się jej kolejna wersja – 9.1 Co w niej znajdziemy?

Co nowego w EuroLinux Desktop 9.1?

EuroLinux Desktop 9.1 to jeden z nielicznych systemów Enterprise Linux, który oferuje obraz instalacyjny Live (ISO Live). Od teraz można przetestować w pełni funkcjonalny system bez konieczności jego instalacji na dysku twardym. Samą instalację można wykonać po testach, bezpośrednio z poziomu ISO Live.

Instrukcja użycia ISO Live: https://pl.euro-linux.com/eurolinux/eurolinux-desktop-iso-live/.

W nowej wersji systemu dokonaliśmy szeregu uaktualnień. W zakresie bezpieczeństwa został podniesiony do wersji 3.4 zaawansowany mechanizm kontroli dostępu Security-Enhanced Linux (SELinux). Zaktualizowane zostały także zestawy narzędzi programistycznych, bazy danych oraz języki programowania: PHP 8.1; Ruby 3.1; Node.js 18. System zapewnia nowe narzędzia polityki w pakiecie libsepol-utils oraz wsparcie dla SHA-256 w narzędziu semodule. EuroLinux Desktop 9.1 to również nowe jądro Linux w wersji 5.14.0-162.

Na prośbę użytkowników i społeczności do nowej wersji systemu EuroLinux Desktop dodaliśmy program Geary. To otwartoźródłowy, darmowy klient poczty e-mail, będący alternatywą dla szeroko stosowanego Thunderbirda. Geary oferuje bardzo przejrzysty i łatwy w użyciu interfejs. Łączy powiązane wiadomości w konwersacje, ułatwiając znajdowanie i śledzenie dyskusji. Znajdziemy w nim także edytor WYSIWYG do tworzenia wiadomości za pomocą znaczników HTML.

EuroLinux Desktop w skrócie

EuroLinux Desktop zapewnia wygląd i funkcje znane z systemów Windows® i macOS®, jednocześnie zapewniając serwerową stabilność i bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów interfejsu graficznego jest ergonomiczny pasek zadań, który przechowuje ikony ulubionych aplikacji, powiadomień i uruchomionych programów oraz informacje o dacie i godzinie. System obsługuje także doskonale znaną z innych rozwiązań funkcję maksymalizacji i minimalizacji okien, a także skróty dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pulpicie.

EuroLinux Desktop zawiera popularny, używany od 12 lat, pakiet aplikacji biurowych LibreOffice, będący odpowiednikiem Microsoft Office®. W skład pakietu wchodzi:

  • edytor tekstu
  • arkusz kalkulacyjny
  • edytor prezentacji
  • edytor grafiki wektorowej
  • edytor wzorów matematycznych
  • system zarządzania relacyjnymi bazami danych.

System zapewnia także łatwy dostęp do ponad 2 tys. bezpłatnych aplikacji służących do edycji grafiki, fotografii, audio i wideo, narzędzia do komunikacji, narzędzia dla deweloperów i administratorów, a także zaawansowane programy do analizy statystycznej, narzędzia kryptograficzne, meteorologiczne czy programy do projektowania mechatronicznego.

Każdy z tych programów jest dostępny do pobrania z poziomu aplikacji Oprogramowanie. Działa ona w taki sposób jak Microsoft Store® czy App Store® – aby zainstalować program, wystarczy jedno kliknięcie.

System obsługuje wiele formatów plików multimedialnych (mp3, mpg, wma, ts, opus, ogg, mp4, flac, aiff, acc, ac3, avi), a także otwarte kodeki używane w popularnych plikach wideo. Każdy z tych formatów można uruchomić w domyślnym odtwarzaczu systemowym Totem/Videos.

EuroLinux Desktop zapewnia także obsługę aplikacji w formacie AppImage. Używa się ich w podobny sposób, jak znanych z Windows® programów z rozszerzeniem .exe lub .msi. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku EuroLinux Desktop aplikacja AppImage uruchamiana jest zawsze z poziomu użytkownika nieuprzywilejowanego, a nie z poziomu administratora, co znacząco poprawia bezpieczeństwo systemu.

Dowiedz się więcej na temat systemu EuroLinux Desktop: https://pl.euro-linux.com/blog/eurolinux-desktop/.

Obraz instalacyjny systemu można pobrać na stronie produktu: https://pl.euro-linux.com/eurolinux/desktop/.

Autorzy

The blog articles are written by people from the EuroLinux team. We owe 80% of the content to our developers, the rest is prepared by the sales or marketing department. We make every effort to ensure that the content is the best in terms of content and language, but we are not infallible. If you see anything that needs to be corrected or clarified, we'd love to hear from you.